Koordynator
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A.Jurasza w Bydgoszczy – Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii, ul. M. Skłodowskiej-Curie 9, 85-094 Bydgoszcz prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jawień
(osoba do kontaktu – dr n. med. Bartosz Fórmankiewicz tel.662 143 696)
Cele programu
- zwiększenie wczesnej wykrywalności tętniaka aorty brzusznej, - zmniejszenie śmiertelności związanej z pękniętym tętniakiem aorty brzusznej. - zmniejszenie śmiertelności związanej z operacją naprawczą tętniaka aorty brzusznej, - zwiększenie wiedzy mieszkańców regionu na temat tętniaka aorty brzusznej i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem palenia tytoniu, - zwiększenie wiedzy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na temat tętniaka aorty brzusznej, czynników ryzyka, wczesnego wykrywania i leczenia, - stworzenie regionalnej bazy danych programu z możliwością konsultacji specjalistycznej i kwalifikacji do operacji naprawczej tętniaka aorty brzusznej w trybie planowym.Przedmiot programu
- badanie USG aorty brzusznej - edukacja indywidualna pacjentów
Realizatorzy
- Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu, - Regionalny Szpital Specjalistycznych im. dr. W. Biegańskiego w Grudziądzu, - Szpital Powiatowy Sp. z o.o. w Chełmży - „Szpital Tucholski” Sp. z o.o. w Tucholi - „Nowy Szpital w Nakle i Szubinie” Sp. z o.o. - „Szpital Lipno” Sp. z o.o.
Adresaci programu
Program skierowany jest do mężczyzn w wieku 65-74 lata, palących papierosy, będących mieszkańcami województwa kujawsko-pomorskiego.
Programem objętych zostanie 1 428 mężczyzn.
Partnerzy programu
Program realizowany jest w partnerstwie z samorządami terytorialnymi. Zadaniem powiatów i gmin, które zadeklarowały udział w programie jest prowadzenie działań promocyjnych i informacyjnych. W 2015 r. do Programu przystąpiło 13 samorządów terytorialnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.
Kwota finansowania Programu ze środków Samorządu Województwa wynosi 55 250 zł.