Uchwała nr XL/256/14 z dnia 10 lipca 2014 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Bukowiec porozumienia na rzecz Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Świeckiego

Uchwała nr XL/256/14 Rady Gminy Bukowiec z dnia 10 lipca 2014

w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Bukowiec porozumienia na rzecz Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Świeckiego

Na podstawie art. 10 oraz art.18 ust. 2 pkt 11 i 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, z 2013 r. poz. 645, poz. 1318, z 2014 r. poz. 379) uchwala się, co następuje:

§ 1. Wyraża się zgodę na zawarcie przez Gminę Bukowiec porozumienia na rzecz Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Świeckiego z następującymi jednostkami samorządu terytorialnego: Gminą Dragacz, Gminą Jeżewo, Gminą Drzycim, Gminą Lniano, Gminą Pruszcz, Gminą Świecie, Gminą Osie, Gminą Świekatowo, Gminą Nowe, Gminą Warlubie oraz Powiatem Świeckim.

§ 2. Szczegółowe warunki współpracy Stron określone zostały w treści Porozumienia, którego projekt stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Bukowiec. § 4. Uchwała w wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie gminy.

Przewodniczący Rady Gminy

/-/ Czesław Wszołek

Uzasadnienie

W procesie rozwoju regionu istotną rolę odgrywa polityka terytorialna, gdzie szczególne miejsce zajmuje rozwój lokalnych miast i gmin jako ośrodków wzrostu społeczno – gospodarczego. Głównym narzędziem realizacji polityki terytorialnej województwa kujawsko-pomorskiego będą zintegrowane inwestycje terytorialne realizowane na trzech poziomach wsparcia. Pierwszy poziom to ZIT wojewódzki obejmujący obszar funkcjonalny związany z Toruniem i Bydgoszczą. Drugi poziom to ZIT-y obejmujące obszary funkcjonalne wokół Grudziądza, Inowrocławia i Włocławka. Trzeci poziom wsparcia to obszary rozwoju społeczno-gospodarczego poszczególnych powiatów województwa kujawsko-pomorskiego. Planowane w ramach Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego wsparcie obejmować będzie swym zasięgiem każdorazowo jeden powiat ziemski. Inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięć na danym obszarze będzie starosta, który zainicjuje działania na rzecz stworzenia warunków dla współpracy w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego. Współdziałanie powiatu oraz pozostałych jednostek terytorialnych z obszaru powiatu odbywać się będzie w ramach Porozumienia, do którego upoważnia podjęcie niniejszej Uchwały. Sygnatariuszami tego Porozumienia będą przedstawiciele powiatu oraz poszczególnych gmin wiejskich i miejskich. Podstawą interwencji będzie opracowanie przez sygnatariuszy Porozumienia strategii rozwoju dla Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Świeckiego. Zakres wspieranych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 zadań i wymaganych do osiągnięcia celów określony zostanie w wynegocjowanej i podpisanej z Marszałkiem Województwa umowie na realizacje zawartych w Strategii przedsięwzięć. Główne kierunki tych przedsięwzięć to ochrona środowiska, w tym zadania termomodernizacyjne i gospodarka wodno-ściekowa, ochrona dziedzictwa naturalnego i kulturowego, rewitalizacja, edukacja, zdrowie i rynek pracy.

Przewodniczący Rady Gminy

/-/ Czesław Wszołek

Załączniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>