1. Ulgi w podatku rolnym przyznaje się także w razie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, która spowodowała istotne szkody w budynkach, ziemiopłodach, inwentarzu żywym i martwym albo drzewostanie. Ulga taka polega na zaniechaniu ustalania albo poboru podatku w całości bądź w części, w wysokości zależnej od rozmiarów strat spowodowanych klęską w gospodarstwie rolnym. Przyznając ulgę i ustalając jej wysokość uwzględnia się wysokość otrzymanego odszkodowania z tytułu ubezpieczenia ustawowego. Ulgę przyznaje się za ten rok podatkowy, w którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej: jeżeli klęska miała miejsce po zapłaceniu podatku za dany rok, ulgę stosuje się w następnym roku podatkowym.
2. Wymagane dokumenty:
-wniosek, -dokument potwierdzający wystąpienie klęski żywiołowej, -zaświadczenie o wysokości odszkodowania uzyskanego z tytułu ubezpieczenia ustawowego. 3. Opłaty: - bez opłat. 3. Miejsce załatwienia sprawy: Urząd Gminy Bukowiec ul. Dr Floriana Ceynowy 14 86-122 Bukowiec pokój nr 4, tel. (052) 33 09 317 4. Termin załatwienia: - do 30 dni 5. Tryb odwoławczySamorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy.
II. Zwolnienia ustawowe.
1. Zwolnienia ustawowe w podatku rolnym przyznawane na wniosek podatnika, dotyczą:
- gruntów przeznaczonych na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha: będących przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży; będące przedmiotem umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste; wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, objętych w trwałe zagospodarowanie,
- grunty gospodarstw rolnych powstałe z zagospodarowania nieużytków – na okres 5 lat, licząc od roku następnego po zakończeniu zagospodarowania,
- grunty gospodarstw rolnych otrzymane w drodze wymiany lub scalenia – na 1 rok następujący po roku, w którym dokonano wymiany lub scalenia gruntów.
Po upływie okresu wyżej wymienionych zwolnień stosuje się ulgę w podatku rolnym, polegającą na obniżeniu podatku w pierwszym roku o 75% i w drugim roku o 50%.
- gruntów ornych, łąk i pastwisk objętych melioracją, w roku, w którym uprawy zostały zniszczone wskutek robót drenarskich,- grunty gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej, z tym, że zwolnienie może dotyczyć nie więcej niż 20% powierzchni użytków rolnych gospodarstwa rolnego, lecz nie więcej niż 10 ha - na okres nie dłuższy niż 3 lata, w stosunku do tych samych gruntów.
2. Wymagane dokumenty:
- wniosek, - stosowne oświadczenia podatnika.
3. Opłaty:
- bez opłat.
4. Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Gminy Bukowiec ul. Dr Floriana Ceynowy 14 86-122 Bukowiec pokój nr 4, tel. (052) 33 09 317
5. Termin załatwienia:
- do 30 dni
6. Tryb odwoławczy:Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy