Uchwała nr V/34/15
Rady Gminy Bukowiec
z dnia 6 marca 2015
w sprawie kryteriów stosowanych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego prowadzonego do publicznych przedszkoli na terenie Gminy Bukowiec
Na podstawie 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, z 2013 r. poz. 645, poz. 1318, z 2014 r. poz. 379, poz. 1072) oraz art. 20c ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) uchwala się, co następuje:
§ 1. Określa się kryteria wraz z liczbą punktów na drugi etap postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Bukowiec:
1) rodzice kandydata pozostają w zatrudnieniu lub pobierają naukę w systemie dziennym:
a) obydwoje rodziców – 4 punkty,
b) jedno z rodziców – 2 punkty;
2) rodzice kandydata zadeklarowali czas pobytu w przedszkolu co najmniej 8 godzin dziennie – 3 punkty;
3) kandydat ubiega się o przyjęcie do przedszkola w obwodzie szkoły podstawowej miejsca zamieszkania – 2 punkty;
4) rodzeństwo kandydata uczęszcza do wybranego przedszkola – 2 punkty.
§ 2. Określa się dokumenty niezbędne do potwierdzenia kryteriów, o których mowa w § 1 pkt 1-4 odpowiednio:
1) zaświadczenie rodziców o zatrudnieniu lub pobieraniu nauki w systemie dziennym, zawierające nazwę oraz adres siedziby pracodawcy lub nazwę i adres siedziby uczelni;
2) oświadczenie rodziców zawarte we wniosku dotyczące deklarowanego czasu pobytu kandydata w przedszkolu oraz miejsca zamieszkania kandydata;
3) oświadczenie rodziców o uczęszczaniu rodzeństwa do wybranego przedszkola.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Bukowiec.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy
/-/ Janusz Gerke
Uzasadnienie
Zmiana ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw z dnia 6 grudnia 2013 r. wprowadziła nowe zasady przyjęć dzieci do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego. W myśl art. 20 c ust.1 ww. ustawy do przedszkola przyjmowane są dzieci zamieszkałe na obszarze danej gminy. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba miejsc w przedszkolu na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria ustawowe:
1) wielodzietność rodziny kandydata,
2) niepełnosprawność kandydata,
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeśli po zakończeniu tego etapu przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, rada gminy upoważniona jest jako organ prowadzący do określenia kryteriów, branych pod uwagę na drugim etapie, tzw. „kryteriów gminnych”, które mogą mieć różną wagę. Rada gminy określa dokumenty niezbędne do potwierdzenia ich spełnienia.
Należy zaznaczyć, iż dzieci 5 letnie realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego mają zapewnione miejsca w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych na mocy prawa. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw - od dnia 1 września 2015 r. dziecko w wieku 4 lat ma prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego a gmina ma obowiązek zapewnić warunki realizacji tego prawa. Od 1 września 2017 r. prawo to dotyczy również dzieci 3-letnich.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy
/-/ Janusz Gerke
Załączniki
Uchwala_Nr_V_34_15 | dodany: 12:55, 04.02.2016 | przez: Katarzyna Ziółkowska |