Do końca okresu rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2017 r. pozostało już niewiele ponad miesiąc. Mimo, że na rozliczenie mamy 4 miesiące, wciąż wiele osób zostawia wypełnienie tego obowiązku na ostatnią chwilę. Dlatego też Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu po raz kolejny pragnie przypomnieć o obowiązku złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2017. Ostateczny termin to 30 kwietnia 2018 r.
Aby umożliwić podatnikom złożenie zeznania podatkowego, w ramach kampanii SZYBKI PIT, Urząd Skarbowy organizuje 07 kwietnia „DZIEŃ OTWARTY” i czynny będzie w godz. od 7:00 do 15:00. W tym dniu będzie można: • pobrać formularze podatkowe, • uzyskać informacje na temat prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego za 2017 r., • złożyć zeznanie podatkowe.Dodatkowo w dniu otwartym „klienci” skarbówki będą mieli możliwość spotkania się z pracownikami Urzędu i porozmawiania z nimi na nurtujące ich tematy podatkowe dotyczące w szczególności składanych zeznań podatkowych, opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu zachęca do składania zeznań rocznych za 2017 r. przez internet. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą złożyć zeznanie drogą elektroniczną wykorzystując do tego celu specjalnie utworzone w Urzędzie Skarbowym w Świeciu stanowisko komputerowe.
Już od ubiegłego roku dostępna jest usługa sporządzenia zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. Każdy, kto uzyskał w 2017 r. przychody wykazane przez płatników lub organy rentowe w informacjach: PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A/PIT-11A może złożyć drogą elektroniczną począwszy od 1 stycznia 2018 r. do 16 kwietnia 2018 r. PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. W tym formularzu podatnik przekazuje urzędowi informacje o kosztach uzyskania przychodu, odliczeniach, wyborze organizacji pożytku publicznego a także adres e-mail, na który zostanie wysłana informacja o sporządzeniu zeznania. Na jego podstawie i opierając się na informacjach od płatników urząd skarbowy sporządzi zeznanie podatkowe PIT-37 (w ciągu 5 dni roboczych liczonych od dnia złożenia poprawnego wniosku, ale nie wcześniej niż 15 marca 2018 r.) i udostępni je na Portalu Podatkowym. Na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej prześle e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić do upływu terminu składania zeznań. Jeżeli podatnik w tym terminie nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.
Wzorem lat ubiegłych od 15 marca do końca kwietnia 2018 r. Ministerstwo Finansów uruchomiło na Portalu Podatkowym usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (w skrócie PFR – od ang. pre-filled tax return). Polega ona na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego PIT-37 i PIT-38 za rok 2017. We wstępnie wypełnionym zeznaniu wpisane są przychody, koszty uzyskania przychodów i składki na ubezpieczenia, wykazane w informacjach złożonych przez płatnika. Jeśli podatnik skorzysta z usługi PFR to powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać (za pomocą: danych autoryzujących, Profilu Zaufanego albo kwalifikowanego podpisu elektronicznego) i wysłać elektronicznie deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o: ulgi i odliczenia, dane organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1% podatku, dodatkowe koszty uzyskania przychodów, dodatkowe przychody. Wstępnie wypełnione zeznanie ma ograniczać do minimum nasz obowiązek związany z rozliczeniem rocznym. Pozwala oszczędzać czas i zminimalizować ryzyko błędów rachunkowych lub pomyłek, które można popełnić przy samodzielnym przepisywaniu danych z informacji od płatników.
Nadal dostępne pozostaje składanie zeznań podatkowych na dotychczasowych zasadach – drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje lub papierowo.
Podatnicy będący emerytami lub rencistami, którzy otrzymali od organu rentowego roczne obliczenie podatku za 2017 r. na formularzu PIT-40A a nie uzyskali w 2017 r. innych dochodów, które powinni wykazać w zeznaniu podatkowym mogą przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego za pomocą PIT-OP. W oświadczeniu PIT-OP wystarczy wskazać tylko numer wpisu do KRS tej OPP, której chcemy przekazać 1% swojego podatku. Resztę zrobi urząd skarbowy. Oświadczenie za rok 2017 można składać elektronicznie albo papierowo od 1 stycznia do 30 kwietnia 2018 r.